top of page

A Szarajevó projekt – a múlt tanulságai

1992 és  1995 között Szarajevó városát a boszniai szerb hadsereg tartotta ostrom alatt.  Az áram-, víz- és élelmiszerellátás csak szórványos volt, az orvlövészek és az aknavetők 11 541 polgár életét oltották ki. A város lakói egymásra voltak utalva.

 

​Amikor a kormányok tehetetlenek ...

​...a civil társadalom utat talál. Szarajevó ostroma alatt számtalan példa volt arra, hogyan fogtak össze barátok és idegenek, hogy a lehetőségekhez képest normális életkörülményeket teremtsenek. Egy kopott, századfordulón épült zsinagóga épületében zsidó holokauszttúlélők és leszármazottaik egy csoportja megalakította a La Benevolencija humanitárius segélyszervezetet. Kik dolgoztak itt? Zsidók és muszlimok, ortodox szerbek és katolikus horvátok, hétköznapi emberek, akik sosem hitték el, hogy bármelyik etnikai csoport felsőbbrendűbb a másiknál.

 

Szarajevó ostroma alatt Edward Serotta fotódokumentációt készített a La Benevolencija munkájáról és később kiadott egy könyvet “Túlélés Szarajevóban: zsidók, Bosznia és a múlt tanulságai” címmel. Az Európai Bizottság - Európa a Polgárokért Program támogatásával a Centropa egy oktatási projektet hozott lére, melynek középpontjában ez a történet áll. 

A projekt Magyarországon, Lengyelországban és Romániában zajlott, és az alábbi tevékenységek valósultak meg a keretein belül:

  • Létrehoztunk egy vándorkiállítást három nyelven, mely a "Túlélés Szarajevóban" történetet mutatja be. Mindegyik országban szerveztünk kiállításmegnyitót, azóta pedig a kiállítás az ország iskoláit, művelődési központjait járja.

  • Mindhárom nyelvre lefordítottuk a történetet bemutató kisfilmünket.

  • Mindhárom országban tanárszemináriumot szerveztünk, ahol a pedagógusok megismerkedhettek a Túlélés Szarajevóban történettel és a hozzá kapcsolódó Centropa oktatási anyagokkal.

  • Diákprojekteket támogattunk: arra kértünk diákokat, hogy inspirálódva a La Benevolencija történetéből, keressenek valamilyen problémát a saját közösségükben, és próbáljanak arra együtt megoldást találni. 

  • Mindhárom országban záróeseményt szerveztünk a projekt végeztével, ahol összejöhettek a résztvevő tanárok és diákok, és megoszthatták egymással tapasztalataikat. 

Az angol nyelvű projektösszefoglaló és pályázati beszámoló innen tölthető le. 

Miért éppen Szarajevó?

Szarajevó ostroma 1992 és 1995 között – nem egészen 25 évvel ezelőtt – a modernkori történelem leghosszabb ostroma volt. Ennek ellenére keveset tudunk részleteiről, hátteréről és elsősorban azokról az emberekről, akik átélték. Amikor Európában egyre erősődő vita folyik a multikulturalizmusról és a népességvándorlásról, érdemes elővennünk Szarajevó példáját. Egy kis pont a Balkán térképén, ahol zsidók, muszlimok, katolikus horvátok és szerb ortodoxok éltek évszázadokon át békében és ahol a háború idején együtt dolgoztak és segítettek egymáson. A Szarajevó projekttel a Centropa arra bátorít tanárokat és diákokat Lengyelországban, Romániában és Magyarországon, hogy gondolkozzanak el a múlt tanításain és tegyenek felelős lépéseket a jövő érdekében.

bottom of page