Túlélés Szarajevóban -
amikor barátok segítenek egymásnak
Kérdésed van?
A múlt tanulságai.
Ismerjük fel közösségünk problémáit -
tanuljuk meg kezelni őket.
Lépj kapcsolatba koordinátorainkkal :
-
Lengyelország : Katarzyna Kotula
katarzyna.kotula@galiciajewishmuseum.org -
Románia: Anca Tudorancea
anca1789@gmail.com -
Magyarország : Pál Borbála
pal@centropa.org
Centropa projekt
Támogatóink
Partnereink
Óratervek - tanároktól tanároknak
A Centropánál hiszünk abban, hogy egy tanárt egy másik tanár tud a legjobban inspirálni. Arra biztatjuk a pedagógusokat, hogy készítsenek óraterveket oktatási anyagaink felhasználására és osszák azt meg egymással - így egy egyre növekvő tudásbázis jön létre, melyből mindenki profitálhat. Az alábbi óratervek a “Túlélés Szarajevóban” filmhez és kiállításhoz készültek európai és tengerentúli tanárok közreműködésével. További anyagok megtalálhatóak ezen az oldalon, “Túlélés Szarajevóban” filmnél. Ezek az anyagok kiindulópontként, inspirációként szolgálnak - természetesen mindenki saját iskolája, osztálya igényeihez, lehetőségeihez tudja igazítani őket.
Szeretettel várjuk a magyar pedagógusok óraterveit is. Ha készítettél óratervet a "Túlélés Szarajevóban" filmhez vagy kiállításhoz, ne habozz elküldeni nekünk, mi pedig feltöltjük erre az oldalra.
Óratervek a Túlélés Szarajevóban filmhez
A Túlélés Szarajevóban története jó kiindulási pont lehet órai beszégetések indításához különböző témákban: a történet kapcsán lehet beszégetni a Balkánról és Jugoszláviáról, civil kurázsiról vagy a Világ Igazairól, különböző kultúrák és vallások együttéléséről, túlélési stratégiákról. A történet kapcsán aktuális témákról is beszélhetünk, mint például a közel-keleti háborúk.
Egyéni döntések és közösségi dinamika - Elizabeth Emmerth
Ez az óraterv 2015-ben elnyerte a Centropa pályázatának Milton Wolf díját. Ezen az órán a diákok azt vizsgálják, hogy az egyén döntései milyen mértékben alakítják a közösség fejlődését. A "Túlélés Szarajevóban” film megtekintésével, képek elemezésével, csoportos vitákban való részvétellel és végül egy projektfeladat megvalósításával a tanulók azt kutatják, hogy hogyan képesek egyének nagy változásokat létrehozni a világban. Az óra anyaga a közösségi szolgálat, vezetés és felelősség témájához kapcsolható. Az óra tanítható az amerikai történelem, világtörténelem, európai történelem tárgyakban vagy más, speciálisabb tárgyak, például vezetéselmélet vagy holokauszt tanulmányok keretében. A Centropánál található képek, film és kutatási segédanyag valamint az Amerikából származó képek alapján az óra tartalma a Hidegháborút követő korszak vizsgálata. A Centropától származó anyagok közvetlenül a „Túlélés Szarajevóban” filmből származnak. Az óraterv tartalmazza az óra megtartásához szükséges képeket.
Az óraterv letöltése
A képek letöltése
Emlékezés az Igazakra - Rachel Shepherd
Ez az óraterv 2015-ben elnyerte a Centropa pályázatának Milton Wolf díját. Ez az óraterv az egyéni felelősség jelentőségét és az elszámoltathatóságot vizsgálja nehéz döntések esetén. A tanulók olyan személyekről tanulnak, akik a holokauszt idején hihetetlen bizonyatlanságban és életüket kockáztatva döntöttek a jó út mellett és megvédték az üldözötteket. A tanulóknak lehetőségük lesz ezt a tudást a valóságban is alkalmazni, amikor olyan embereket kell felismerniük saját környezetükben, akik igyekeznek a körülöttük élők életét javítani. Az óraterv a Centropa „Túlélés Szarajevóban” c. filmje, Jad Vasem életrajzi információk és más You Tube videók felhasználásval készült. Az óraterv magyar környezetre is alkalmazható, ez esetben érdemes a magyar Világ Igazait is bemutatni.
Óratervek a Túlélés Szarajevóban kiállításhoz
Képeslap Szarajevóból - Lisa Sterling
Az órát a Centropa „Túlélés Szarajevóban” filmje és a témával foglalkozó vándorkiállítás megtekintésével kezdtük, melyet meghívtunk az iskolánkba. Minden osztályban megbeszéltük az eseményeket és azokat a nehézségeket, melyekkel a szarajevóiaknak szembe kellett nézniük, a döntéseket, amiket hoztak, hogy hovatartozásuktól függetlenül segítsék egymást és a bátorságot, ami ehhez kellett egy etnikai háború alatt. Megbeszéltük milyen lehetett az embereknek Szarajevóban az ostrom alatt a városon kívül élő szeretteiktől híreket várni (és a Bosznián kívül élőknek híreket várni a szarjevóiaktól) és ez mennyire különbözik az email és közösségi médiák azonnaliságától.
A tanulók ezután elkészítették saját képeslapjaikat,melynek egyik oldalát a film témájához kapcsolódó képekkel, szimbólumokkal diszítették és egy üzenetet írtak a másik oldalára. A képeslapokat kiakasztottuk a Túlélés Szarajevóban kiállítás köré, ahol az iskola összes tanulója láthatta.
Interjú képekkel - Margaret Chasan
Edward Serotta képei az 1990-es években zajlott boszniai háború alatt a szarajevói zsinagógában készültek. A diákok ezekből látnak egy válogatást, alaposan tanulmányozzák a képeket, és válaszolnaknéhány kérdésre, amely segíti, hogy a fotón szereplő személyek helyzetébe képzeljék maguka
Kiegészítő anyagok
Inspirációnak javasoljuk Nyáry Krisztián Igazi hősök c. könyvét, mely a magyar Világ Igazairól is tartalmaz egy fejezetet.
Ha a Túlélés Szarajevóban történet feldolgozása során szeretnénk bővebben kitérni a háború és annak megélése kérdéseire, segítséget nyújthat Janne Teller Ha háború lenne nálunk c. könyve, mely egyszerűen és szívhez szólóan segíti a mai magyar olvasókat, hogy beleképzeljék magukat a háborút átélő emberek helyzetébe.
A kiállítás bemutatásához megkérhetjük a diákokat, hogy legyenek maguk is tárlatvezetők. Ilyenkor egy diákcsoport vállalja el a kiállítás bemutatását úgy, hogy minden diák (esetleg párok) felkészül egy-egy panelből. Bár a felkészülés időigényes, a tárlatvezetés komoly sikerélmény a diákoknak, és a többi tanuló is szívesebben nézi meg a kiállítást, ha arról a társai mesélnek. A tárlatvezetéshez innen és innen letölthető egy-egy segédlet, emellett szívesen nyújtunk bármilyen további segítséget.