Túlélés Szarajevóban -
amikor barátok segítenek egymásnak
Kérdésed van?
A múlt tanulságai.
Ismerjük fel közösségünk problémáit -
tanuljuk meg kezelni őket.
Lépj kapcsolatba koordinátorainkkal :
-
Lengyelország : Katarzyna Kotula
katarzyna.kotula@galiciajewishmuseum.org -
Románia: Anca Tudorancea
anca1789@gmail.com -
Magyarország : Pál Borbála
pal@centropa.org
Centropa projekt
Támogatóink
Partnereink
Derviš Korkut vallásos muszlim volt. Elmondta Paponak, hogy a felesége nemrég szült és menedéket adnának neki, mint muszlim szolgálónak. Papo elfogadta az ajánlatot. Korkut hazavitte és bemutatta feleségének, Servetnek, aki meleg fogadtatásban részesítette. Korkuték padlásán kapott egy szobát, hagyományos muszlim viseletet adtak rá és muszlimként mutatták be vendégeiknek. Mialatt itt rejtőzött, sikerült kapcsolatba lépnie egy másik városban élő családtagjaival és öt hónap után Korkuték segítségével utazási engedélyt kapott hogy odautazzon. Ezután Papo (később Mira Bakovic) újra csatlakozott a partizánokhoz és egy harci egységnél volt ápolónő a háború végéig.
Derviš Korkut segített a világ egyik legrégibb szefárd Hágádája, a híres szarajevói Hágádá megmentésében is. Egy nap a háború alatt az Einsatzstab Rosenberg, a németek által a zsidók kulturális és művészeti kincseinek megszerzésére létrehozott szervezet képviselői megjelentek a szarajevói múzeumban, hogy elkobozzák a 14. században készült híres szarajevói Hágádát. Korkut azt mondta nekik, hogy a könyvet már korábban elvitték a németek. Elhitték a történetet, miközben valójában a Hágádát Korkut gondosan őrizte saját házában. A háború után Derviš Korkut visszavitte a Hágádát a városi múzeumba.
1994. december 14-én a Jad Vasem Derviš és Servet Korkutot a Világ Igazai kitüntetésben részesítette.
Derviš Korkut
Derviš Korkut (szül. 1888) a szarajevói városi múzeum kurátora volt és több nyelven beszélt. Korkut ismert személy volt a városban és a zsidó körökben barátként szerették, aki mélyen érdeklődött a szarajevói zsidók kultúrája és népművészete iránt; a témában több cikke is megjelent. 1941 novemberében Donkica Papo, egy szarajevói zsidó nő és pár barátja a Hashomer Hatzair zsidó ifjúsági mozgalomból, csatlakoztak Tito partizánjaihoz. Valamikor 1942-ben egységükön rajtaütöttek és feloszlatták, Papo pedig visszatért Szarajevóba, remélve, hogy a csaladjából talál valakit, akinél meghúzódhat. Senkit nem talált aki segíteni tudott volna, de találkozott egy emberrel, aki az apjával dolgozott. Ő vitte el a múzeumba és mutatta be Derviš Korkutnak a menedéket kérő zsidó lányt.
Zeyneba Hardaga
Zeyneba és Mustafa Hardaga hosszú ideje éltek Szarajevóban. Vallásos muszlim család voltak, ahol a nők fejkendőt hordtak és mindenki szigorúan betartotta a vallás előírásait. A Hardaga család tulajdonában álló, házuk szomszédságában fekvő ingatlanon Josef Kabilio épített csőgyárat, mely az évek során Jugoszlávia legnagyobb ilyen típusú üzeme lett. A két család jó szomszédi viszonyban volt egymással és mélyen tisztelték egymás szokásait.
A két család közötti barátság, mely sok évvel a háború előtt kezdődött, drámai fordulatot vett 1941. április 14-én, amikor a németek lebombázták a várost. A bombázás alatt az emberek a környező erdőkbe menekültek és csak akkor tértek vissza, amikor a közvetlen veszély elmúlt. Mikor az emberek elkezdtek visszatérni otthonaikba, Zeyneba Hardaga átsietett, hogy megnézze mi történt szomszédaikkal, a Kabilio családdal. Josefet és feleségét, Rivkát és két gyereküket, Benjámint és Továt az utcán találta. Házuk teljesen romba dőlt a bombázás során. Zeyneba gondolkodás nélkül behívta a zsidó családot otthonába, ahol férje és annak testvére, Izet és felesége, Bachriya tárt karokkal üdvözölték barátaikat. “Ami a miénk, mostantól a tiétek is. Mindent megosztunk, mint egy család. Érezzétek magatokat otthon nálunk.” - mondták. Ahogy Zeyneba később visszaemlékezett: "Ez volt az első alkalom, hogy idegen férfi aludt a házunkban és az első alkalom, hogy mások előtt fejkendő nélkül mutatkoztunk. De Josef olyan volt, mintha a testvérünk lett volna, ha addig nem is, de attól a naptól fogva, ahogy belépett a házunka, mindenképpen." Hardagáék házával szemben, az utca másik oldalán volt a Gestapo főhadiszállása és a városban mindenhol plakátokon hirdették, hogy halállal büntetik azokat, akik zsidókat bújtatnak. Josef Kabilio nem akarta barátait ekkora veszélynek kitenni. Családját valamiképpen eljuttatta Mostarba, ami az olaszok által elfoglalt terület volt, maga pedig egy kórházban rejtőzött el. Valaki azonban elárulta és elfogták, börtönbe csukták, később pedig kényszermunkára küldték Szarajevóban. Halálra ítélték, de sikerült megszöknie – tíz elítéltből ez egyedül neki sikerült. Egy helyre menekülhetett csak, Hardagáékhoz. Ezúttal két hónapig rejtőzött náluk, soha nem hagyta el a házat. Az ablakon át nézte, ahogy a zsidókat deportálják vagy éppen kínozzák a szemben lévő Gestapo épületben, mielőtt kihajítják őket az utcára a harmadik emeletről. Nem sok idő telt el és egyetlen zsidó sem maradt a városban. Kabilio érezte, hogy nem maradhat tovább barátainál, túl veszélyes volt nekik őt tovább bújtatni. Segítségükkel neki is sikerült az olasz elfoglalt területre jutnia, ahol találkozott családjával és csatlakozott a partizánokhoz.
A háború után a Kabilio család visszatért Szarajevóba és újra Hardagáéknál találtak átmeneti szállásra. Barátaiknál hagytak egy doboz ékszert, melyet gonodosan megőriztek és érintetlenül visszaadták nekik. Ebből tudtak új életet kezdeni.
A Kabilio család később Izraelbe vándorolt. Amikor a Jad Vasem odaítélte Hardagáéknak a Világ Igaza kitüntetést, egy muszlim kádi, dr. Sughi Abu-Ghosh mondott el egy imát az Emlékezés Csarnokában. A Korán Al-Faitha fejezetéből idézett, melyből kiderül, hogy Zeyneba Hardaga és megboldogult férje, sógornője, Bachriya és az ő férje az iszlám tanítások szellemében cselekedtek.
A boszniai háború alatt 1994-ben az izraeli hatóságok meghívták Zeyneba Hardagát (akkori nevén Susic) és családját Izraelbe. A család a szarajevói zsidó közösség által szervezett utolsó mentő konvojon kapott helyet. Amikor megérkeztek Izraelbe, a miniszterelnök, Yitzhak Rabin személyesen üdvözölte őket.
1984. január 29-én a Jad Vasem Mustafa Hardagát, Zeyneba Hardaga-Sušicot valamint Izet és Bachriya Hardagát a Világ Igaza kitüntetésben részesítette.