top of page

Po I wojnie światowej Bośnia i Hercegowina stały się częścią nowo utworzonego „Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców” które rozciągało się od zachodnich Bałkanów aż do Europy centralnej. Konstytucja ustanowiła sześć republik (Bośnię i Hercegowinę, Chorwację, Macedonię, Montenegro, Serbię i Słowenię) i dwie autonomiczne prowincje (Kosowo i Vojvodinę), podzielone zgodnie z podziałami etnicznymi. To terytorium było bardzo zróżnicowane etnicznie. Tito, który potem sprawował rządy na tych terenach powiedział kiedyś: „Jestem liderem kraju, w którym mamy dwa alfabety, trzy języki, cztery religie, pięć narodowości, sześć republik, które są otoczone przez siedmiu sąsiadów. Rządzę krajem w którym jest osiem mniejszości etnicznych”.

 

Zaczynając od początku, problemy wyrosły między różnymi grupami etnicznymi. W 1929 roku Król Aleksander I starał się ukrócić nacjonalistyczne i separatystyczne ruchy przekształcając państwa w dyktaturę i zmieniając nazwę na Jugosławię. Zdecydował się także na porzucenie historycznych regionów kraju i wyznaczenie nowych granic wewnętrznych prowincji i obszarów, tak aby uniknąć wszelkich podziałów etnicznych i historycznych.

 

Plan Aleksandra upadł i kiedy w kwietniu 1941 roku wojska Osi podbiły Jugosławię, niewielu mieszkańców opłakiwało odejście Aleksandra I. Kraj był podzielony, niepodległe państwo chorwackie, które miało również większość Bośni i Hercegowiny powstało pod rządem faszystów. Doprowadzili oni do ludobójstw na szeroką skalę: Serbów, Żydów i Romów.

 

Podczas II wojny światowej, wybuchła wojna domowa pomiędzy Chorwatami, Serbskimi partyzantami pro-monarchistycznymi, czetnikami, a partyzantami komunistycznymi kierowanymi przez Josipa Brosz Tito. Po wojnie powstała socjalistyczna federalna republika Jugosławii. Tito został premierem, a następnie prezydentem rządząc krajem aż do śmierci w 1980 roku.

 

Josip Brosz Tito 1892- 1980 był najbardziej rozpoznawalną postacią XX wieku w historii Jugosławii. W 1948 roku po konflikcie pomiędzy Tito, a Stalinem, Jugosławia została wydalona z Międzynarodowego Stowarzyszenia Państw Socjalistycznych - Kominform. W kolejnych latach Jugosławia opracowała własną wersje komunizmu – Titoizm. Tito był popularną postacią publiczną w Jugosławii. Był postrzegany jako symbol jednoczący federację Jugosłowiańską. Jest on postrzegany jako postać kontrowersyjna, architekt rozpadu Jugosławii.

bottom of page