top of page

Plany lekcji – od nauczycieli, dla nauczycieli

My w Centropie wierzymy, że nauczyciele są najlepszą inspiracją dla nauczycieli. Zachęcamy nauczycieli, aby tworzyli oni własne plany zajęć z wykorzystaniem materiałów Centropy i dzielili się nimi z innymi. Te plany lekcji zostały przygotowane do fimu i wystawy „Przetrwanie w Sarajewie”. Chcesz zobaczyć więcej? Kliknij tutaj.

Plany lekcji do flimu „Przetrwanie w Sarajewie”

Historia przetrwania w Sarajewie może być dobrym punktem wyjścia do różnych dyskusji z uczniami: można dystkutować o Bałkanach i Jugosławii, można omawiać kwestie odwagi cywilnej i odwagi Sprawiedliwych, można dystkutować na temat współistnienia różnych religii lub narodowości, albo rozmawiać o strategii przetrwania. Można wykorzystać tą historię do dyskusji na temat współczesnych problemów, na przykład w kontekście wojny na Bliskim Wschodzie.

Osobiste wybory, a dynamika społeczeństwa -  Elizabeth Emmerth

W 2005 roku zdobywcy nagrody Milton Wolf Prize, badali w jaki sposób osobiste wybory jednostek kształtują dynamikę spoleczności. Oglądając film, wystawę, angażując się w grupowe dyskusje oraz przygotowując końcowy projekt uczniowie badają w jaki sposób jednostki mogą wpływać na losy świata. Te lekcje nadają się do dyskusji o pracach społecznych, przywództwie i odpowiedzialności. Może być wykorzystywana  w czasie lekcji historii Ameryki, Europy i świata, a także bardziej szczegółowych, Holokaustu i zajęć dotyczących bycia liderem. Treści tej lekcji koncentrują się na życiu i świecie po Zimnej Wojnie. Materiały pochodzą bezpośrednio z „Przetrwania w Sarajewie”.

Pobierz plan zajęć
Pobierz obrazy 

Sprawiedliwi Wśród Narodów  - Rachel Shepherd

Lekcja nagrodzona nagrodą Milton Wolf Prize podkreśla znaczenie indywidualnej odpowiedzialności w obliczu trudnych wyborów. Uczniowie będą uczyć się o osobach, które w czasie Holokaustu, w obliczu niewiarygodnej niepewności i osobistego ryzyka, zdecydowali się zrobić dobry uczynek i chronić tych, którzy byli prześladowani. Następnie uczniowie będą mieli okazję aby wykorzystać swoją wiedzę, starając się wskazać osoby w ich otoczeniu, które mają wpływ na losy społeczności. Do tej lekcji wykorzystano film „Przetrwanie w Sarajewie”, bibliografie z Yad Vashem, a także innych filmów dostępnych na YouToube.

 

Pobierz plan zajęć

Lesson plans for the Survival in Sarajevo exhibition

Pocztówki z Sarajewa – Lisa Sterling

Zaczęliśmy tą lekcję obejrzeniem flimu „Przetrwanie w Sarajewie”, a następnie oglądając mobilną wystawę o tej samej nazwie. Każda klasa omówiła historie i trudności z jakimi musili mierzyć się mieszkańcy Sarajewa, wybory jakie musieli podejmować, nie zważając na pochodzenie. Rozmawialiśmy także o odwadze jaką się wykazali, jak wyglądało ich życie w czasie oblężenia, jak czekali na listy z zewnątrz (a także jak ich bliscy będący na zewnątrze czekali na informacje z Sarajewa), a także o różnicach między dzisiejszymi mediami społecznościowymi, erą listów. Następnie uczniowie tworzyli własne pocztówki, wykorzystując motywy z filmu i wystawy, na drugiej stonie pisali wiadomość. Pocztówki były zawieszone w szkole i dostępne dla wszystkich uczniów.

Pobierz plan zajęć

 

Szczegółowa analiza zdjęcia – Margaret Chasan

Uczniowie będą oglądać i uważnie badać fotografie Edwarda Serotta, przedstawiające synagogę w Sarajewie podczas wojny bośniackiej w latach 1990. Uczniowie będą analizować, odpowiadać na pytania i wykorzystają zdobytą wiedzę do napisania twórczej pracy.

Pobierz plan zajęć

bottom of page