O Centropie

Centropa jest Żydowskim Instytutem Historycznym stworzonym by zachować pamięć  o XX-wiecznych żydowkskich rodzinach z Centralnej i Wschodniej Europy oraz Bałkanów. Celem Instytutu jest także praca z nauczycielami, zachęcanie ich do wykorzystywania tych historii, aby pobudzać uczniów do dyskusji na temat historii, społeczeństwa i etyki.

Od 2000 roku, Centropa przeprowadziła 1,200 wywiadów ze starszymi ludźmi pochodzenia Żydowskiego, którzy nadal mieszkają w 15 krajach między Bałtykiem, a morzem Egejskim (od Estonii i Rosji do Grecji i Turcji), ale nigdy nie używalismy video, a temat Holokaustu nie był główym tematem naszych rozmów. Zamiast tego zebraliśmy i przetworzyliśmy cyfrowo tysiące zdjęć rodzinnych. Nasi rozmówcy spędzili z nami około 20 godzin, prosiliśmy ich aby namalowali dla nas obraz świata, w którym dorastali, a także świata jaki odbudowali po wojnie dla swoich rodzin (sumiennie nagraliśmy także wszystko, czym nasi respondenci chcieli podzielić się z nami na temat Shoah).

Wywiady są nagrane, przygotowaliśmy transkrypcję oraz tłumaczenie,  a następnie umieśliśmy je w naszej bazie danych dostępnej na stronie www.centropa.org, gdzie można je łatwo odszukać wpisując słowa kluczowe. Wykorzystując zdjęcia i opowieści, stworzylismy krótke, mulitmedialne filmy opisujące poruszające historie, dodaliśmy do nich także komentarz, aby były łatwiejsze do zrozumienia. Mamy ponad 40 filmów, trwających od 3 do 30 minut, idealnych do użycia podczas lekcji.

Współpracujemy z edukatorami z ponad 500 szkół w 18 krajach, nauczyciele, którzy korzystają z naszych materiałów uczą historii, wiedzy o społeczeństwie, sztuki, filmu, języka angielskiego, twórczego pisania, języków obcych. Prowadzimy lokalne warsztaty, krajowe seminaria, a raz do roku odbywa się Letnia Akademia podcza której zapraszamy około 90 nauczycieli z 15 państw do jednego z miast Europy Centralnej, aby się wspólnie uczyć, spacerować po ulicach pełnych historii, a także aby tworzyć międzykulturowe projekty, które można wykorzystywać podczas z pracy uczniami w ciągu roku.

Skontaktuj się z nami:

Marcell Kenesei

Fabian Ruehle
Bori Pal

© 2016 by Centropa.  Proudly created with Wix.com

  • Twitter Clean
  • White Instagram Icon
  • w-facebook
  • White YouTube Icon
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now