Przetrwanie w Sarajewie-
gdy przyjaciele pomagają przyjaciołom
Pytania?
Lekcje z przeszłości.
Zidentyfikuj problem w Twojej społeczności —
dowiedz się jak go rozwiązać.
W razie pytań skontaktuj się z naszymi koordynatorami:
-
W Polsce: Katarzyna Kotula
katarzyna.kotula@galiciajewishmuseum.org -
W Rumunii: Anca Tudorancea
anca1789@gmail.com -
Na Węgrzech: Borbála Pál
pal@centropa.org
Projekt stworzony przez:
Wspierają nas
Nasi partnerzy
Sarajewo jest stolicą i największym miastem Bośni i Herzegowiny, z populacją sięgającą 275,000.00. Położone jest w dolinie, otoczone przez Góry Dynarskie i przebiega wzdłuż rzeki Miljacka. Znajduje się w samym sercu Europy Środkowo-Wschodniej, a także samych Bałkanów.
Ze względu na ogromną różnorodność religijną i bogatą historię, Sarajewo było czasem nazywane „Jerozolimą Europy” lub „Jerozolimą Bałkanów”. Aż do późnych lat XX w był jednym większym miastem w Europie gdzie można było spotkać meczet, kościół, cerkiew i synagogę w jednej okolicy.
Sarajewo podczas oblężenia
Oblężenie Sarajewa było najdłuższym oblężeniem stolicy w najnowszej historii. Początkowo, Sarajewo było oblegane przez Ludowe Siły Armii Jugosłowiańskiej, a następnie od 5 kwietnia 1992r do 29 lutego 1996, przez armię Republiki Serbskiej.
Bośniacko-Serbskie siły wojskowe oblegały sarajewo od późnej wiosny 1992 roku aż do późnego lata 1995 roku. Siły te były pod przywództwem generała Ratko Mladic i pod politycznym wpływem bośniacko-serbskiego lidera Radovan Karadzica. Obaj są teraz w trakcie procesu o zbrodnie ludobójstawa przed trybunałem w Hadze.
Bośniacko-serbscy żołnierze kontrolowali dostwy prądu, wody i żywności, wywierając w ten sposób nacisk na rząd w Sarajewie. W trakcie pierwszych miesięcy oblężenia, istniała możliwość dostarczenia towarów do centrum miasta, dzięki Bośniakom i Chorwatom, którzy posiadali tereny na zachodnim skraju miasta. Niestety i ta droga została odcięta podczas operacji wojskowych prowadzonych przez bosniackich Serbów poźnym latem 1992, a także przy współpracy z bośniacko-chorwackimi oddziałami milicji z Zagrzebia, kóre w październiku 1992 roku zwróciły się przeciwko silą rządowym, które satnowili głównie Muzłumanie, próbując zmusić władze do wyrażania zgody na trójpodział kraju, który skutecznie pozbawiłby władze kontoli nad terytorium dookoła stolicy.
Ponad 10,000 osób zginęło, a około 50,000 zostało rannych podczas ataków snajperskich i moździeżowych. Byli to ludzie zamordowani przy punktach z wodą, na ‘lini chleba’ znajdującej się w centralnej części miasta oraz na centralnym placu miasta.
Pomimo jednoznacznego, międzynarodowego potępienia łamania praw człowieka, zbrodnii przeciwko ludzkości, popełnionych przez armię bośniackich Serbów oraz chorwackie oddziały milicji, a także cywilnych zabójstw dokonywanych przez osoby fizyczne, środowisko międzynarodowe nie podjęło żadnych skutecznych działań w celu powestrzymania rozlewu krwi, aż do momentu gdy paramilitarne oddziały policji i serbscy żołnierze, pod rozkazami Mladicia dokonali egzekucji ponad 8,000 muzłumańskich mężczyzn i chłopców, a także kobiet i dzieci, w Srebrenicy w 1995, po przejęciu strefy przez ONZ.