Przetrwanie w Sarajewie-
gdy przyjaciele pomagają przyjaciołom
Pytania?
Lekcje z przeszłości.
Zidentyfikuj problem w Twojej społeczności —
dowiedz się jak go rozwiązać.
W razie pytań skontaktuj się z naszymi koordynatorami:
-
W Polsce: Katarzyna Kotula
katarzyna.kotula@galiciajewishmuseum.org -
W Rumunii: Anca Tudorancea
anca1789@gmail.com -
Na Węgrzech: Borbála Pál
pal@centropa.org
Projekt stworzony przez:
Wspierają nas
Nasi partnerzy
Wielu wyrzuconych Żydów osiedliło się w Państwie Osmańskim, do którego należały tereny Bośni i Herzegowiny, gdzie zostali przyjęci przez Sułtana Bajazet II. Potomkowie Żydów z Hispzanii są określani jako Zydzi Sefardyjscy, ponieważ „sefard” oznacza Hiszpanię w języku hebrajskim.
Sarajewo było kwitnącym centrum społeczności Żydowskiej na Bałkanach. W 1577 roku, pozwolno Żydowskiej społeczności na wybudowanie własnej dzielnicy – El Cortijo. Kilka lat później, przy wsparciu społeczności muzłumańskiej, w 1581 wybudowano pierwszą synagogę w mieście, Starą Synagogę zwaną także „Wielki Dziedziniec”. Aktulanie, większość Żydów zamieszkujących te tereny to Żydzi Sefardyjscy. W momencie gdy Sarajewo stało się częścią Austro-Węgier w 1878r , także Żydzi Aszkenazyjscy emigrowali do Sarajewa.
Gdy wybuchła II Wojna Światowa, około 14,000.00 Żydów zamieszkiwało Bośnię i Herzegowinę. W czasie wojny, większość bośniackich Żydów została zgładzona. Przeżyło tylko około 4,000 Żydów, dołączyli oni do partyzantów lub uciekli. Po 1945 wielu Żydów powróciło, a Żydowska społeczność została odtworzona.
W ostatnich latach liczba Żydów emigrująych z Bośni i Herzegowiny uległa zmniejszeniu. Aktualnie w Bośnie i Herzegowinie, mieszka około 1000 Żydów, z czego 2/3 z nich w Sarajewie. 90% z nich to Żydzi Sefardyjscy, starsi ludzie nadal używają Ladino.
Pocztówka przedstawiająca aszkenazyjską synagogę w Sarajewie.
Para sefardyjskich Żydów w tradycyjnych strojach