top of page

Wielu wyrzuconych Å»ydów osiedliÅ‚o siÄ™ w PaÅ„stwie OsmaÅ„skim, do którego należaÅ‚y tereny BoÅ›ni i Herzegowiny, gdzie zostali przyjÄ™ci przez SuÅ‚tana Bajazet II. Potomkowie Å»ydów z Hispzanii sÄ… okreÅ›lani jako Zydzi Sefardyjscy, ponieważ „sefard” oznacza HiszpaniÄ™ w jÄ™zyku hebrajskim.

​

Sarajewo byÅ‚o kwitnÄ…cym centrum spoÅ‚ecznoÅ›ci Å»ydowskiej na BaÅ‚kanach.  W 1577 roku, pozwolno Å»ydowskiej spoÅ‚ecznoÅ›ci na wybudowanie wÅ‚asnej dzielnicy – El Cortijo. Kilka lat później, przy wsparciu spoÅ‚ecznoÅ›ci muzÅ‚umaÅ„skiej, w 1581 wybudowano pierwszÄ… synagogÄ™ w mieÅ›cie,  StarÄ… SynagogÄ™ zwanÄ… także „Wielki Dziedziniec”. Aktulanie, wiÄ™kszość Å»ydów zamieszkujÄ…cych te tereny to Å»ydzi Sefardyjscy. W momencie gdy Sarajewo staÅ‚o siÄ™ częściÄ… Austro-WÄ™gier w 1878r , także Å»ydzi Aszkenazyjscy emigrowali do Sarajewa.

​

Gdy wybuchÅ‚a II Wojna Åšwiatowa, okoÅ‚o 14,000.00 Å»ydów zamieszkiwaÅ‚o BoÅ›niÄ™ i HerzegowinÄ™. W czasie wojny, wiÄ™kszość boÅ›niackich Å»ydów zostaÅ‚a zgÅ‚adzona. PrzeżyÅ‚o tylko okoÅ‚o 4,000 Å»ydów, doÅ‚Ä…czyli oni do partyzantów lub uciekli. Po 1945 wielu Å»ydów powróciÅ‚o, a Å»ydowska spoÅ‚eczność zostaÅ‚a odtworzona.

​

W ostatnich latach liczba Å»ydów emigrujÄ…ych z BoÅ›ni i Herzegowiny ulegÅ‚a zmniejszeniu. Aktualnie w BoÅ›nie i Herzegowinie, mieszka okoÅ‚o 1000 Å»ydów, z czego 2/3 z nich w Sarajewie. 90% z nich to Å»ydzi Sefardyjscy, starsi ludzie nadal używajÄ… Ladino.

Pocztówka przedstawiajÄ…ca aszkenazyjskÄ… synagogÄ™ w Sarajewie.

Para sefardyjskich Å»ydów w tradycyjnych strojach

bottom of page